očima afrického dítěte

8. října 2017 v 18:33 | Katka |  Myšlenky
AHOJ,
po týdnu vás opět zdravím a vítám vás u nového článku.Tentokrát vás seznámím s dnem takového afrického dítěte.Článek mám uložený již delší dobu, protože díky němu jsem se dostala do redakce školního časopisu :) Doufám, že tento článek vám alespoň něco dá.

Je jasné, že pokaždé nelze vždy myslet na to pozitivní.Asi každý z nás slyšel rady našich rodičů,abychom si vážili dobrého jídla a prakticky všeho,co se nám nabízí.Ale většina z nás nemá ani tušení,co mají na mysli.Pojďme tedy poznat život afrického dítěte lépe, než kdy předtím a třeba se i zamyslet a pochopit.

Ráno děti navštěvují školu,pokud můžou.Protože spousta z nich buď pracuje nebo chodí pro vodu (zabere to téměř celý den).Voda bývá většinou špinavá,ale když se přelije přes hadr nebo přes písek,tak se trochu pročistí.

Africké děti narozdíl od nás (nebo spíše drtivé většiny z nás) ohromně baví škola a jsou šťastní, že se jim umožnila taková možnost.Maria (9) z Rwandy tvrdí, že je to lepší, než pracovat na poli nebo chodit pro vodu.

Většina dívek jako Maria ani nemá takovou možnost.Jde totiž o obrovskou diskriminaci.Dívky většinou celý den pracují, chodí pro vodu a starají se o mladší sourozence.Spousta z nich se ani nenaučí číst.Za to chlapci mohou studovat.Proto jsou tak odlišná procenta gramotných dětí.

Snídaně, obědy, večeře, svačiny?

Nic takového typické africké děti (ale i dospělí) nezažívají.Většinou jedí jen jednou,max. dvakrát denně a jsou nuceny jíst trávu, kořínky a semínka.Pokud zavzpomínáme,v 80. letech minulého století postihl Etiopii obrovský hladomor,kdy zemřelo téměř milion lidí.

A pitný režim?

U nás to funguje takhle: zajdeme do kuchyně a otočíme kohoutkem.To je pro spoustu dětí pouhým snem.Jak už jsem zmiňovala, děti chodí celý den pro vodu a je časté,že může být infikována a způsobovat průjmy či jiné nemoci.Ale dokonce i úmrtí.

Co se týče bydlení, většina z nich žije v malých příbytcích nebo na ulici.Nemají základní potřeby a jsou šťastní, když mají alespoň vodu.

Ruku na srdce.Myslím si,že se máme dobře.Co jste si odnesli,je na každém z vás.Ale snad co nejvíce užitečného.A pevně věřím, že se vám tento článek líbil.


 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama